top of page

GÖZ KAPAĞI AMELİYATI

Göz kapağı ameliyatı ya da diğer adıyla blefaroplasti, sadece üst, sadece alt veya her iki kapağına yapılır. Üst göz kapağı ameliyatı, üst göz kapağındaki deri fazlalığını gidermek, alt göz kapağı ameliyatı ise göz altı torbalarını gidermek için yapılmaktadır. 

Göz kapağı ameliyatından beklenen estetik sonuç, yorgun bakışların taze, diri ve dinlenmiş bakışlara dönüşmesidir. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir.

Göz kapağı ameliyatı (blefaroplasti), tek başına yapılabildiği gibi yüz germe, yüze yağ enjeksiyonu, iple yüz askılama, peeling, lazer, yüz dolguları ya da botoks gibi diğer yüz gençleştirme ameliyatları ya da yöntemleriyle aynı anda da yapılabilir.

Üst göz kapağı ameliyatı

Eğer başka bir estetik cerrahi ameliyatıyla birlikte yapılmıyorsa lokal anestezi altında gerçekleşir. Gece hastanede yatmayı gerektirmez, günübirlik yatışı olan bir ameliyattır. 

Üst göz kapağı ameliyatının hasta ve estetik cerrah açısından memnuniyet verici bir sonucu olabilmesinin en önemli koşullarından birisi ameliyat öncesi yapılan çizimdir. Üst göz kapağı üzerinde yapılan bu çizim, çıkarılacak deri miktarını ve dikiş izinin doğru yere gizlenip gizlenemediğini belirler.

Bu çizimler, ameliyattan hemen önce ameliyat masasında yapılır. Lokal anestezi yapıldıktan sonra çizimlere uygun olarak fazla deri çıkarılır. Estetik cerrahın teknik tercihine bağlı olarak derinin altındaki kasın bir miktarı da çıkarılabilir. Eğer gerekiyorsa, üst göz kapaklarının iç kenarında, kasın altında bulunan ve ''beyaz yağ'' dediğimiz yağ fazlalığı da çıkarılabilir.

 

Üst göz kapağı ameliyatı 1 saat civarında sürer. 

Alt göz kapağı ameliyatı

Alt göz kapağı ameliyatı en çok göz altı torbalarına kesin çözüm olarak yapılıyorsa da, aynı zamanda göz altı deri fazlalığı, kas fazlalığı ya da ikisine birden yönelik olarak da yapılabilmektedir. Bu ameliyatın kesisi çoğunlukla kirpiklerin yaklaşık  2 mm altından yapılır, kesi göz kapağını biraz geçip hafifçe dışarıya doğru uzanır. 

Ancak gençlerde göz altı torbaları yaşlanmaya bağlı değil, doğuştan genetik olarak var olduğu için göz altı deri fazlalığı bulunmaz. Bu durumda alt göz kapağı ameliyatının kesisi, alt göz kapağının içinden, yani göze temas eden yerinden yapılabilir. Bu durumda dışarıda kesi yoktur. 

 

Alt göz kapağı ameliyatı yani alt blefaroplasti, lokal anestezi altında yapılır. Kirpiklerin altından yapılan bir kesiyle girildikten sonra  deri ya da kas altından aşağıya doğru ilerlenir ve göz altı torbalarına ulaşılır. Göz altı torbaları yağ oluşumlarıdır. Bu yağ fazlalıkları alındıktan sonra eğer alt göz kapağında deri fazlalığı da varsa, dikkatli bir şekilde çıkarılır.

Alt göz kapağı ameliyatının en önemli safhası, deri fazlalığının hangi miktarda çıkarılacağının belirlendiği andır. Zira bu safhada, gereğinden fazla çıkarılacak deri, ''ektropion'' adını verdiğimiz ve alt göz kapağı ameliyatının en sık rastlanan komlikasyonlarından birine sebep olabilir. Bu durum, alt göz kapağının anormal bir şekilde dışarıya dönük olmasıdır. Bu nedenle, çıkarılacak olan deri fazlalığı bu bozulmaya neden olmayacak kadar az olmalıdır.

Alt göz kapağı ameliyatı yaklaşık olarak 1 - 1,5 saat sürmektedir.

Göz kapağı ameliyatı sonrası

Üst, alt ya da her iki göz kapağı ameliyatı günü birlik yapılmakta ve gece hastanede yatmayı gerektirmemektedir. Göz kapağı ameliyatı sonrası ağrılı değildir. Ameliyattan sonra hasta 3 - 4 saat kadar hastane odasında gözlem altında tutulur. Bu süre içinde şişme ve morlukları önlemek için göz kapakları üzerine soğuk kompres uygulaması yapılır. Hastaneden çıkışta da hastanın yanına eve dönüşte buzdolabına koyacağı serum fizyolojik ve çok sayıda kompres verilir. Evde 2 gün boyunca aralıklarla göz kapakları üzerine soğuk kompres uygulaması önerilir. Ameliyat sonrası ilk gün okuma, televizyon seyretme, gibi nedenlerle gözleri yormamak gerekir. Ayrıca sigara içmemek ve sigara dumanlı ortamda bulunmamak da gerekmektedir. 

Üst göz kapağı ameliyatı sonrasında bir kaç gün boyunca göz kapaklarını tam olarak kapatamamak normaldir, endişlenmeyi gerektiren bir durum yoktur. Ameliyat sonrası 1 - 2 gün boyunca gözlerden yaş akması da normaldir.

Göz kapağı ameliyatı sonrası 2. ve 3. gün şikayetler azalmaya başlar ve göz çevresinde morluklar oluşmaya başlayabilir. Bu morlukları, göz kapaklarını ve çevresini tamamen kaplayacak büyüklükte koyu güneş gözlükleriyle güneşten korumak çok önemlidir. Dikişler ameliyat sonrası 5 -7. gün arasında alınır. Dikişler alındıktan sonra yara izlerini  2 - 3 ay kadar güneşten korumak gerekir.

 

Göz kapağı ameliyatı sonrası 8 - 10. günden itibaren makyaj yapmak mümkündür. 

Göz kapağı ameliyatı dikiş izleri

Eğer ameliyat öncesi çizimler doğru yapıldıysa üst göz kapağı ameliyatı dikiş izi, üst göz kapağının kıvrımında gizlidir ve hiç görünmez. Bu bölge, yara iyileşmesinin iyi olduğu ve yara izlerinin görünmediği bir bölgedir. 

 

Ameliyat sonrası dönemde dikiş izlerini çok koyu güneş gözlüğü takarak ve gerekirse 50+ faktör koruyucu krem kullanarak güneşten korumak çok önemlidir. Dikiş izleri genellikle ameliyattan 6 ay sonra kaybolmaktadır.

 

Alt göz kapağı ameliyatı dikiş izi ise alt göz kapağında kirpiklerin yaklaşık 2 mm altında yer almakta ve o iz de üst göz kapaklarında olduğu gibi ameliyattan bir kaç ay sonra görünmez hale gelmektedir.

Göz kapağı ameliyatından 15 gün öncesinden itibaren başta Aspirin® olmak üzere kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Bunlara Majezik®, Voltaren®, Cataflam®, Apranax®, vb. anti-inflamatuar ilaçlar dahildir. Ayrıca Omega-3 kapsülleri, yaşil çay ve bitki çaylarını da ameliyattan 1 hafta öncesinden bırakmak da ameliyat emniyeti açısından faydalı olur. 

bottom of page