top of page

MEME BÜYÜTME

Meme estetiğinin en popüler ameliyatı olan meme büyütme için yıllardan beri uygulanan en güvenli yöntem meme protezidir. Meme protezleri, meme implantı olarak da adlandırılırlar.

Meme büyütme ameliyatı, kadınlarda boy, kilo ve vücut yapısına oranla yeterince gelişmemiş küçük memeleri büyütmek için yapılır. Memelerin küçük olmasının nedenleri arasında genetik özellikler, önemli kilo kayıpları, ya da doğum sonrası meme dokusu hacminin küçülmesi sayılabilir. Meme büyütme ameliyatı, küçük memelerin büyütülmesi için kesin ve kalıcı bir çözüm sunar. Bazı durumlarda memelerin küçük olması sarkık olmaları ile birlikte görülür (özellikle doğum ve emzirme sonrası). Bu durumda meme büyütme ameliyatı ile birlikte meme dikleştirme ameliyatı da yapılır. 

Meme büyütme ameliyatı hem dünyada hem de Türkiye'de en çok yapılan estetik cerrahi ameliyatlarından biridir. Bu ameliyat Türkiye'de göğüs büyütme ya da meme silikonu ameliyatı olarak da bilinmektedir. Dolayısıyla bu ameliyattan yazımızda zaman zaman göğüs büyütme, zaman zaman da meme silikonu ameliyatı olarak da bahsedeceğiz. 

Meme protezi çeşitleri

Meme protezleri ;

 • İçerikleri (silikon jel ya da tuzlu su)

 • Şekilleri (yuvarlak ya da damla şeklinde)

 • Yüzeyleri (pütürlü ya da düz)

olmalarına göre sınıflandırılırlar.​

İçi silikon jel dolu meme protezleri: Silikon meme protezleri 1970'lerden beri var olup dünyada milyonlarca kadın tarafından memnuniyetle kullanılmaktadır. Son yıllarda meme protezleri konusunda dünyada teknolojik olarak çok önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. İçi ne dolu olursa olsun, dünyadaki tüm meme protezi çeşitlerinin dış yüzeyi, yani zarfı silikondur. Ancak bu silikon zarfın içinde silikon jel ya da serum fizyolojik, yani tuzlu su olmasına göre ikiye ayrılırlar. İçi silikon jel dolu olan meme protezleri, dokunmada meme dokusuna en yakın özellikleri gösteren meme protezleridir. Bu yüzden dünyada plastik cerrahların şu anda en çok tercih ettiği protezlerdir.

İçi serum fizyolojik (tuzlu su) dolu meme protezleri: Yukarıda belirttiğimiz gibi içi tuzlu su dolu olan bu meme protezlerinin de dış yüzeyi yani zarfı silikondur. Bu esneyebilir maddeye kimyacılar silikon elastomer diyor. Dokunmada, içi silikon jel dolu olan meme protezlerine göre daha az meme dokusuna benzerler. Bu yüzden de dünyada plastik cerrahlar tarafından daha az tercih edilirler.

Meme protezlerinin şekillerine göre de ikiye ayrıldıklarından bahsetmiştik. Protezler yuvarlak ya da damla şeklinde olabilir. 

 • Yuvarlak protez: Adından da kolayca anlaşıldığı gibi yuvarlak yani disk şeklinde olan protezlerdir. Meme büyütme ameliyatında damla protezlere nazaran dünyada daha sık kullanılırlar.

 • Damla protez: Şekli su damlasına benzediği için bu adı taşır. Üstü daha dar, alta doğru genişleyen, yani simetrik olmayan protezlerdir. Çeşitli markaların farklı modellerine göre protezin uzunluğu ve alt kısmının genişliği farklılık gösterir.

Bahsettiğimiz tüm bu meme implantlarının yüzeyleri pürtüklü ya da düz olabilir. Her 2 tip protezin avantaj ve dezavatajları vardır. 

Silikon protez kas altına mı yoksa kas üstüne mi konulmalı ?

Göğüs büyütme ameliyatlarında silikon protezler kas altına ya da kas üstüne yerleştirilebilirler. Kas üstüne yerleştirilen protezlerin kenarlarının deri altından belli olması riski vardır. Ayrıca göğüs büyütme ameliyatlarının en sık görülen komplikasyonu olan silikon protez çevresinde kapsül oluşumu, kas üstüne yerleştirilen protezlerde daha fazladır. Bu nedenlerle eğer özel bir koşul yoksa meme protezlerinin kas altına yerleştirilmesi daha avantajlıdır. En doğal görünüm ise ''Dual plane''  tekniği ile elde edilmektedir. Bu durumda meme implantının üst kısmı kas altında, 1/3 alt kısmı ise kas üstündedir.

Kas üstü meme protezi-Dr Cem Zeybek.jpg

Kas üstü meme protezi. Gland: Meme dokusu

Kas altı meme protezi-Dr Cem Zeybek.jpg

Kas altı meme protezi. Gland: Meme dokusu

Meme protezi hangi yolla konur ?

Meme protezi 3 farklı yolla konulabilir:

 • Meme altından

 • Meme ucundan

 • Koltuk altından

Genellikle silikon protezin hangi yolla konulacağı plastik cerrahın tercihine bağlıdır. Kendisinin, hasta için en iyi olduğunu düşündüğü ve alışık olduğu yolla protezleri koyması en doğru olanıdır. Ben hastanın kesinlikle reddettiği bir yol değilse, meme implantlarını meme altındaki kesiden yerleştiriyorum zira en iyi ve en görünmeyen izin meme altındaki kesi olduğuna inanıyorum. Ayrıca, yapılan bilimsel araştırmalar meme implantı çevresinde en az kapsül oluşma riskinin meme altından yapılan kesiyle konulan protezlerde oluştuğunu göstermektedir.

Meme protezi yerleştirme yolları.jpg

Farklı meme protezi yerleştirme yolları:

 1. Koltuk altından

 2. Meme ucundan

 3. Meme altından

Meme büyütme ameliyatı öncesi neler yapmak ya da yapmamak gerekir ?

Göğüs büyütme ameliyatından 15 gün öncesinden itibaren en başta Aspirin® olmak üzere kan sulandırıcı herhangi bir ilaç kullanmamak gerekir. Aspirin dışında yine kan sulandıran anti-inflamatuar ilaçlar (Majezik®, Voltaren®, Apranax®, Cataflam®, vb), Omega-3 kapsülleri (balık yağı), yeşil çay da kullanılmamalıdır. Eğer meme büyütme ameliyatından 15 gün öncesinden itibaren ameliyat tarihine kadar ağrı kesici ilaç almanız gerekirse ''paracetamol'' içeren ilaçları (Parol®, Minoset Plus®, vb) tercih etmeniz gerekmektedir.

Sigara içiyorsanız, göğüs büyütme ameliyatı öncesi sigarayı bırakmak zorunlu olmasa da bırakmanız ya da en azından sigarayı azaltmanız, hem genel anestezi hem de cerrahiye bağlı komlikasyon riskini azaltmada faydalı olacaktır. Sigaranın estetik cerrahi ameliyatlarına olumsuz etkisini bu konudak blog yazımdan okuyabilirsiniz: 

https://www.cem-zeybek-estetik.net/post/estetik-cerrahi-ve-sigara

Meme büyütme fiyatları 2023

Meme büyütme ameliyatı fiyatları; ameliyatı yapan cerrahın kendi bilgi ve tecrübesine biçtiği fiyat, ameliyatın yapıldığı hastane ve kullanılan meme protezinin markasına göre farklılıklar göstermektedir. Biz MENTOR® marka protez kullanmaktayız. Dünyanın lider 2 markasından biri olan MENTOR meme protezleri, gerek FDA onaylı olmaları gerekse üstün kaliteleri nedeniyle diğer meme protezlerinden biraz daha pahalı olmalarıyla bilinmektedir. 

Sağlıklı bir fiyat karşılaştırması yapabilmeniz için cerrahınıza :

 • Hangi marka protez kullandığını,

 • Ameliyatınızın hangi hastanede yapılacağını,

 • Cerrahınızın bu ameliyat konusundaki tecrübesini

sormanızı tavsiye ediyoruz.​

Güncel meme büyütme ameliyatı fiyatımızı, sekreterliğimizi arayarak öğrenebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

bottom of page