top of page

İPLE YÜZ GERME

İple yüz germe ya da diğer adıyla iple yüz askılama, hem erkeklerde hem de kadınlarda 35 - 70 yaşları arasında kaş, orta yüz, yanak, gıdı ve boyun bölgelerindeki düşme ve sarkmalara karşı uygulanan bir ameliyatsız estetik yöntemidir. 

Yüzde ileri yaşlanma belirtileri ; elmacık kemikleri bölgesinin doğal çıkıntı ve şeklini kaybetmesi ve erimesi, yanakların sarkması ile birlikte yüz ovalinin bozulması, nazolabial olukların derinleşmesi, ağız kenarlarının alt kısımlarında ''marionette'' oluklarının oluşması, çene altı ve gıdı bölgesinde cilt sarkması şeklinde kendini gösterir. İple yüz germe, bu sorunlar için her ne kadar yüz ve boyun germe ameliyatı kadar radikal sonuçlar veremese de estetik cerrahi ameliyatlarından kaçınmak isteyenler için iyi bir alternatif oluşturabilir. 

 

Ameliyatsız estetik girişimleri arasında yüz askısı, kendine git gide daha çok yer bulmaktadır. Zira, gerek elmacık kemiklerini belirginleştirmede gerekse burun ile yanaklar arasındaki nazolabial olukların silinmesinde dolgu maddeleri yerine yüz askılama yönteminin kullanılması, yüzü enjekte edilen dolgu maddesi ile ağırlaştırmadan istenilen sonucu elde etmeyi sağlamaktadır. Aynı zamanda yanak sarkması nedeniyle yüz ovalinin bozulduğu durumlarda yüz ovalinin yeniden şekillendirilmesine de imkan verir ve çene çizgilerini belirgin hale getirir.

 

İp askı yöntemi gıdı sarkmasına karşı da etkili olarak kullanılabilmektedir.

Kaş kaldırma

İple kaş kaldırma isteği, son yıllarda plastik cerrahlara başvurularda önemli yer tutmaya başladı. İple kaş kaldırma, yüzdeki yorgun ve üzgün ifadeyi düzelttiği için rağbet görüyor. Tek başına uygulanabileceği gibi, lokal anestezi altında yapılan üst göz kapağı ameliyatı ile birlikte de uygulanabilir. Bakışlara çok daha diri ve dinlenmiş görüntü kazandırır.

Kaş kaldırma hakkında daha geniş bilgi için tıklayınız.

Hangi ip askı yöntemini seçmeli ?

Tahmin edebileceğiniz gibi her yüz  askısı aynı değildir. Çeşitli markaların ürettiği farklı ip askıların farklı özellikleri ve farklı uygulama alanları vardır. Her yaşa ve her duruma aynı yüz askısı önerilemez. Bunun nedenlerini aşağıda detaylandıracağız.

Genel olarak ip askıları ; eriyen askılar ve kalıcı askılar olarak 2 gruba ayırabiliriz:

  • Eriyen yüz askıları, türlerine göre 9 - 18 ay etki gösterdikten sonra tamamen erimekte ve yaklaşık 2 yıl sonra tekrar uygulanabilmektedir. 2 tür eriyen yüz askısı vardır :

PDO (Polydioxanone) askılar : Etkileri 9 - 12 ay sürer.​ Askı etkisi gösterdikleri gibi, cildin görünümüne de olumlu katkı sağlarlar.

PLA / PCL (Poly L-Lactic acid / Polycaprolactone askılar) : Etkileri 12 - 18 ay sürdüğü için PDO askılara nazaran daha fazla tercih edilmektedir. PLA askılar da hem lifting etkisi sağlarlar hem de ciltte kolajen sentezini tetikledikleri için cildin daha diri görünmesini sağlarlar. Ayrıca PLA askıların hyalüronik asit de içeren çeşitleri bu etkiyi daha da arttırır ve cildi nemlendirmeye de katkıda bulunur.

Eriyen yüz askıları uygulamadan yaklaşık 1 ay sonra ideal görüntüsüne kavuşur.

Yüz germe etkilerinin yanında, kolajen sentezi ile revitalizan etkinin genç ciltlerde daha etkili olması nedeniyle, eriyen yüz askılarını nispeten genç kişilerde kullanmayı tercih ediyoruz. 

  • Kalıcı yüz askıları, ya da daha çok bilinen ismiyle ''Fransız askısı'' etkisini 3 - 7 yıl boyunca gösterir. İçi polyester dışı silikon yapıda olduğu için ciltte erimez ve kalıcıdırlar. 

Doktorunuz, yüzünüzdeki yaşlanma belirtilerinin detaylı analizini yaptıktan sonra, yaşınızı da dikkate alarak size en uygun yüz askısını önerecektir.

 

İple yüz askılama nasıl uygulanır ?

Yüz askısı uygulaması herhangi bir özel ön hazırlık gerektirmez. Sadece 1 hafta - 10 gün öncesinden Aspirin® ya da başka bir kan sulandırıcı ilaç alınmaması gerekir. Uygulama günü makyajsız gelinmesi önerilir. Eğer Fransız askısı uygulanacaksa, saçlar şampuanlandıktan sonra gelinmesi tavsiye edilir. 

İple yüz askılama lokal anestezi altında yapılır, ağrılı bir işlem değildir. Yüzün her tarafı için tek bir giriş noktasından ucu künt çok ince kanüller yardımıyla yüzeyi tırtıklı ip askılar yüzün ihtiyaç olan yerlerine ulaştırılarak cildin derinlerine sabitlenir. Herhangi bir dikiş gerektirmez. Tüm uygulama yaklaşık 30 - 40 dakika arasında tamamlanır. Fransız askısı yani kalıcı askıların uygulaması 45 dakika - 1 saat arasında sürebilir. Fransız askısının bir kaç farklı giriş noktası vardır ve yüzün biraz daha derin dokularını da askılar. 

İp askı uygulamasından hemen sonra işe dönülebilir. Herhangi bir nekahat dönemi gerektirmez. Uygulamadan hemen sonra cildin yüzeyinde görülebilecek kırışıklıklar bir kaç gün içinde kaybolur. 

İple yüz askılama sonrası dikkat edilmesi gerekenler:

  • Uygulamadan hemen sonra yüze bir süre buz uygulaması ödemi ve morlukları önlemesi açısından faydalı olur. Bir kaç gün boyunca Arnica hapları da alabilirsiniz. 

  • 24 - 48 saat boyunca makyaj yapmamanız, yüz askısı uygulanan bölgelere ellerinizle fazla bastırmamanız gerekir.

  • Yaklaşık 1 hafta kadar başınız hafif dik durumda (2 yastıkla) ve sırt üstü yatmanız tavsiye edilir. 

  • 1 hafta - 10 gün boyunca yüzünüzü fazla bastırmadan yıkamanız gerekmektedir.

  • 2 hafta boyunca aşırı gülmek, esnemek ve ağzınızı çok açmaktan kaçınmak gerekmektedir.

  • Eğer uygulamadan sonra morluklar oluşursa, bir kaç gün boyunca, morluklar kaybolana kadar 50+ faktör güneş koruyucu kremle korumanız ve fazla güneşe çıkmamanız önerilmektedir. 

  • İp askı uygulamasından sonra 2 hafta boyunca spor yapmamanızı tavsiye ediyoruz.

  • Eğer acil bir durum yoksa, ağzınızı çok açmayı gerektireceğinden 2 - 3 hafta kadar diş tedavilerinizi ertelemeniz gerekir.

Bu önlemlerin hepsi ip askıların zarar görmeden dokuların içine uygun şekilde entegre olması için gereklidir. 

Yüz askısı uygulamasından yaklaşık 1 ay sonra kontrole gelmeniz gerekmektedir. Her ne kadar sonuçlar uygulamadan hemen sonra görülmeye başlasa da sonuçların 1. ay sonundan itibaren ideal hale geldiğini söyleyebiliriz. 1. ayın sonunda, uygulama bölgesine bağlı olmak üzere kaşların dış kenarlarının kalktığını, elmacık kemikleri bölgesinin belirginleştiğini ve yukarı doğru kalktığını, nazolabial olukların ve ''marionnette'' oluklarının kaybolduğunu, yüz ovalinin tekrar şekillendiğini ve gıdı sarkmasının giderildiğini farkedeceksiniz. 

İp askı yöntemi tek başına kullanılabileceği gibi, özellikle alın ve göz kenarlarındaki kırışıklıkları gidermek için Botoks ya da yüz ve dudak dolgusu ile birlikte de yapılabilir. 

İp askı yöntemi vücudun başka bölgelerinde de kullanılabilir mi ?

Evet. Eriyen iplerle ip askı yöntemi kol içi, bacak içi, karın ve diz üstündeki kırışıklıkların giderilmesinde de kullanılabilir.

bottom of page