top of page

DUDAK DOLGUSU

Dudak dolgusu hyaluronik asit enjeksiyonu ile yapılır. Dudaklar için özel olarak üretilmiş dolgular kullanılır. Dudak dolgusu hemen etkilidir ve etkisi anında görülebilir. Estetik cerrahiye başvurmadan dolgun dudaklar elde etmek için en iyi yöntemdir.

Ameliyatsız estetik uygulamalar içinde en sık uygulanan işlemlerden biridir.

Yaşlanma nedeniyle dudakların hacmi azalır ve daha ince, düz bir görünüm kazanır. Dolayısıyla dolgun dudak görünümünden uzaklaşılır. Ayrıca ince kırışıklıklar  dudak yüzeyinin pürüzsüz görünümünü bozmaya başlar. Dudak kontürü de daha az belirgin hale gelmeye başlar. Bu görüntü bozuklukları genellikle üst dudaklarda daha belirgindir. Eğer dolgun ve daha iyi nemlendirilmiş dudaklar arzu ediliyorsa hyaluronik asit enjeksiyonları en iyi çözüm haline gelir. Hyaluronik asit, dudak ve dudak kontürü için en ideal dolgu maddesidir. Hyaluronik asit, insan vücudunda doğal olarak var olan bir maddedir ve cildin nemlendirilmesi ile elastikiyetinde rol alır.

Dudak dolgusu, ideal yüz oranları elde etmek için plastik cerrahların kullandığı önemli bir enstrumandır.

Dudak dolgusu nasıl yapılır ?

Dudak dolgusu için özel bir hazırlığa gerek yoktur. Herhangi bir anestezi gerektirmez. Sadece uygulamadan 15 gün öncesinden itibaren Aspirin®, anti-inflamatuar ya da benzeri kan sulandırıcı bir ilaç kullanılmaması istenir. Uygulama yaklaşık olarak 20 dakika sürer. İşlem sırasında uygulama yapılan kişiye bir ayna verilerek hacim artışının kendisi için yeterli olup olmadığı konusunda fikri alınır. Kendi beğenisine uygun olarak hacim artışı ayarlanır. İşlem ağrılı değildir çünkü kullanılan ürünlerin hemen hemen hepsinin içeriğinde lokal anestezik madde bulunur. Ayrıca daha konforlu bir uygulama için öncesinde 15 - 20 dakika kadar dudak bölgesine lokal anestezik madde içeren krem uygulanabilir.

 

Aynı enjeksiyon seansı sırasında dudaklarda sadece hacim artışı değil, eğer gerekiyorsa dudak kontürü dolgusu da yapılarak dudak çizgisi belirginleştirme de sağlanabilir. 

Dudak dolgusu sonrası

İşlem sonrası hafif bir ödem olması normaldir, 2 - 3 gün içinde geçecektir. Dudaklara, fazla şişme olmaması için 5 - 10 dakika kadar soğuk uygulaması yapılır.  Hyaluronik asit dolgusunun yapıldığı gün ağır spor yapılmaması tavsiye edilir. Enjeksiyon bölgesi birkaç gün sauna, hamam gibi çok sıcağa maruz kalmamalıdır. Dudak dolgusu sonrası işe ya da günlük aktivitelere hemen dönülebilir. Hyaluronik asidin dokuya entegre olması 8 - 10 gün alır. Bu süre içinde dudaklara fazla baskı yapılmaması, ısırarak elma, vs gibi sert yiyeceklerin yenmemesi söylenir. Bu öneriler, dolgu maddesinin kalıcı hale gelmesinden önce yer değiştirmemesi içindir. Dudak dolgusu sonrası şişlik 2 - 3 gün içinde geçer. Uygulama yapılan kişinin 2 - 3 gün sonra kontrole gelmesi istenir. Kontrol sırasında dolgunun yeterli olduğundan emin olunur ve dudaklarda simetrik durup durmadığına bakılır.

Dudak dolgusu kimlere yapılmaz ?

  • Hamile ya da emziren kadınlara,

  • Romatoid artrit, Lupus gibi bağışıklık sistemi hastalığı olanlara,

  • İnterferon ya da yüksek doz kan sulandırıcı ilaç alanlara,

  • Dudaklarda ve dudak çevresinde enfeksiyon, uçuk ya da aktif halde herhangi bir deri hastalığı olanlara,

  • Dudakların içinde daha önceden estetik amaçlı erimeyen bir maddeyle dolgu yapılmış kişilere

 

dudak dolgusu yapılmamalıdır. ​

Dudak dolgusu ne kadar kalıcıdır ?

Kullanılan markaya, ürün kalitesi ve tipine bağlı olmak üzere, dudak dolgusu ortalama 9 - 12 ay kadar kalıcıdır. Dudak dolgusunun, yüzün diğer bölgelerine enjekte edilen hyaluronik asit dolgularına göre daha az süre kalıcı olmasının nedeni, dudakların sürekli hareket halinde olması ve çok kanlanan bir bölge olmasıdır.

Dudak dolgusu sonrası topaklanma

3 nedene bağlı olabilir :

  • Eğer dolgu yapıldıktan birkaç gün sonra oluştuysa dudaklara enjekte edilen hyaluronik asit baskı, erken dönemde sert yiyecek ısırma, vb  nedenlerle kayma yapıp yer değiştirmiş olabilir. Diğer neden ise dudak dolgusunun çok yüzeyel yapılmış ve bu yüzden görünüyor olmasıdır. 

  • Eğer dolgu yapıldıktan birkaç hafta sonra oluştuysa, granülom adı verilen, vücudunuzun hyaluronik asit enjeksiyonuna verdiği bir tepki olması ihtimali kuvvetlidir.

Çok erken dönemde oluşan topaklanma, doktorunuzun dudaklara yapacağı masaj ile dolguyu tekrar olması gerektiği yere dağıtabilir. Eğer bu masaja rağmen herhangi bir iyileşme yok ise topaklanmanın içine hyaluronidaz enzimi enjekte edilerek tedavi edilir.

Dudak dolgusu fiyatları

Dudak dolgusu fiyatları, kullanılan malzemenin markasına, kalitesine, dolguyu uygulayan kişinin bilgi, beceri ve tecrübesine bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Güncel dudak dolgusu fiyatını sekreterliğimizi arayarak öğrenebilirsiniz.

bottom of page