top of page

YÜZ DOLGUSU

Yüz dolgusu hyalüronik asit enjeksiyonu ile yapılır. Kullanılan dolgu türüne bağlı olarak elmacık kemiklerini belirginleştirmek, göz altındaki çukurları, ve yanaklardaki kırışıklıkları gidermek, nazolabial olukları doldurmak, çene hattı belirginleştirmek, bozulmuş yüz ovalini tekrar oluşturmak, ağız kenarı çizgilerini silmek, ve geride olan çeneyi öne doğru uzatmak için kullanılır. 

Ameliyatsız estetik uygulamaları arasında Botoks'un hemen ardından en fazla kullanılan yöntemdir. Hyalüronik asit, vücutta doğal olarak da bulunan bir maddedir. Botoks'la birlikte sıvı yüz germe için de kullanılır. 

Her yüz dolgusu, yüzde hedef olarak belirlenen bölgede kullanılmak üzere formüle edilmiştir. Örneğin elmacık kemiklerini belirginleştirmek ve hacim vermek için kullanılan dolgu türü ile ağız kenarı çizgilerini silmek için kullanılan dolgunun kalınlığı ve akışkanlığı birbirinden tamamen farklıdır. Aradaki bu kalınlık ve akışkanlık farkı hyalüronik asidin üretim aşamasında ''çapraz bağ'' adı verilen bir kimyasal işleme tabi tutulmasındandır. Çapraz bağlı hyalüronik asit, çapraz bağı ne kadar kuvvetli ise o kadar kalıcıdır. Hacim vermeye yönelik yüz dolguları akışkanlığı az ve kalıcılığı daha fazla olan dolgulardır. 

Yüz dolgusu nasıl yapılır ?

Dolgu, yapılmadan önce herhangi bir ön hazırlık gerektirmez. Ancak, uygulamadan 1 hafta öncesinden itibaren başta Aspirin® olmak üzere kan sulandırıcı bir ilaç kullanmamanız gerekir. Eğer yüz dolgusundan birkaç gün önce herhangi bir nedenle ağrı kesici ilaç almanız gerekirse içeriğinde paracetamol olan Parol®, Minoset Plus®, vb ilaçları tercih etmeniz doğru olacaktır. Zira kan sulandıran ilaçlar yüz veya dudak dolgusu yapışdığında, uygulamanın yapıldığı bölgede kanamaya sebep olmakta ve bu da yüz dolgusu sonrası morarma ve şişliklere sebep olmaktadır. 

Yüz dolgusu yapılırken herhangi bir anestezi gerekmez. Hem ağrılı bir işlem değildir, hem de piyasadaki ürünlerin tamamına yakını, içinde ağrıyı engelleyen lokal anestezi maddesi de bulundurur. Buna rağmen, optimal bir konfor arzu ediliyorsa, dolgu enjeksiyonundan yaklaşık yarım saat önce yüze anestezik etkili bir krem sürülür. 

 

Dolgu enjeksiyonu, uygulama yapılacak alanın büyüklüğüne bağlı olarak 10 dakika ile 45 dakika rasında sürer. Sıvı yüz germe 45 dakika civarında sürerken, örneğin elmacık kemikleri dolgusu ya da dudak dolgusu 10 - 15 dakika sürmektedir.    

Yüz dolgusu sonrası

Dolgu enjeksiyonu yapılan alanın büyüklüğü ne olursa olsun, uygulamadan hemen sonra günlük hayata dönülebilmektedir. Yüz dolgusu sonrası ağrı yoktur. Dolgu işleminin ertesi günü bazı bölgelerde şişlik ve morarma olabilir. Bunlar en çok 3 - 4 gün içinde geçer. Eğer morarma olursa, bu bölgelerin morarma geçinceye kadar SPF 50+ güneş koruyucu kremle güneşten korunması gerekmektedir. Ben de dahil olmak üzere bazı estetik cerrahlar, dolgu enjeksiyonu yapıldıktan 2 gün sonra hastalarını kontrole çağırırlar. Bu kontrol sırasında, şişlikler nispeten indiği için enjeksiyonun simetrik yapılıp yapılmadığı (enjeksiyon sırasında oluşan şişlikler bizi yanıltabildiği için) kontrol edilir. Yüz dolgusundan 2 - 3 gün sonrasına kadar enjekte edilen dolgu maddesi (hyalüronik asit) dışarıdan elle manipüle edilerek en optimal hale getirilip sonuç mükemmelleştirilebilir. Çoğunlukla bu elle manipülasyon gerekmez ama bazı durumlarda gerekli olabilir. Kontrol de zaten bunun için yapılır. 

Yüz dolgusu sonrası birkaç gün yapılmaması gerekenler : 

  • Uygulama yapılan bölgeye 5 - 6 gün boyunca bastırılmamalıdır. Bu kontrolsüz bastırma (makyaj yaparken ya da silerken, el dayayarak, vs) dolgu maddesini enjekte edildiği bölgeden başka bölgeye kaydırarak asimetrilere neden olabilir. Ayrıca yine birkaç gün boyunca fazla mimik yapmaktan kaçınılmalıdır. Yaklaşık 1 hafta - 10 gün içinde yüz dolgusu çevre dokulara tamamen entegre olur ve artık ne kadar bastırılırsa bastırılsın yeri değiştirilemez. 

  • Eğer morluklar oluştuysa SPF 50+ güneş koruyucu krem sürülmeden güneşe çıkılmamalıdır. Aksi takdirde oluşan morluklar güneş işinları nedeniyle hafif kahverengi iz olarak kalabilir. 

  • Uygulamadan 24 - 48 saat sonrasına kadar Aspirin® gibi kan sulandırıcı ilaç alınmamalıdır. 

  • Dolgu enjeksiyonundan sonra 1 - 2 hafta boyunca sauna, buhar banyosu, hamam, vs gibi çok sıcak ortamlardan kaçınılmalıdır. 

Hyalüronik asit ile yapılan yüz dolgusunun kalıcılığı uygulanan alan, dolgunun çeşidi ve markasına göre 9 - 16 ay arasında değişmektedir. Dudak gibi hareketliliği fazla ve altında kemik desteği olmayan alanlarda ya da yüzeyel kırışıklıklara yapılan dolgular daha az kalıcıdır (9 ay civarı). Elmacık kemiği dolgusu, çene uzatma, nazolabial dolgu ya da çene hattı dolgusu daha kalın dolgular oldukları için kalıcılıkları çok daha fazladır (12 - 16 ay).  

Yüz dolgusu kimlere yapılmaz ?

  • Yüzünde aktif akne, aktif herpes (uçuk) ya da yüzünde herhangi bir enfeksiyonu olanlara,

  • Hamile ya da emziren kadınlara,

  • Herhangi bir bağışıklık sistemi hastalığı olanlara (romatoid artrit, lupus, vb).

  • İnterferon ya da kan sulandırıcı ilaç tedavisi altında olanlara yapılmaz.

Abartılı yüz ve dudak dolgusundan nasıl kurtulunur ?

Abartılı yüz ve dudak dolguları hemen hemen her zaman bilgisi ve tecrübesi yetersiz kişiler tarafından yapılmaktadır. Uzmanınızı doğru seçmek bu yüzden önemlidir. Plastik cerrahlar, dolgu enjeksiyonu yapılan bölgelerdeki kas, damar, sinir, vb anatomik yapıları ameliyatları sırasında açık olarak da gördükleri ve bu bölgelere cerrahi işlemler yaptıkları için bu bölgelerin anatomi ve fizyolojisine mükemmel derecede hakimlerdir. Bu, birkaç haftalık kursla dolgu ve Botoks yapmayı öğrenmekten radikal olarak farklı bir bilgi ve tecrübe birikimidir. Bu birikim, hem sonuçlar açısından memnuniyetinizi arttıracak hem de sizleri önemli komplikasyolardan daha çok koruyacaktır.  

 

Abartılı ve estetik görünümden uzak yüz ve dudak dolgularını eritmek amacıyla dolgu yapılmış bölgeye hyaluronidaz adı verilen bir enzim enjekte etmekteyiz. Hyaluronidaz hızlı etki gösteren ve hyalüronik asit dolgusunu tamamen eriten bir enzimdir. Yani dolgunun tamamen erimesini aylarca beklemeden eski halinize hızlı bir şekilde dönersiniz. Eğer dolgunun tamamı eritilmek istenmiyor ve daha kontrollü bir geriletme sağlanmak isteniyorsa, hyaluronidaz enziminin enjekte edilenini değil, krem formunda olanını kullanmaktayız.   

Yüz dolgusu fiyatları

Yüz dolgusu fiyatları, kullanılan ürünün markası, çeşidi ve kalitesine, işlemin kim tarafından nerede yapıldığına ve işlemi yapan doktorun kendi bilg ve tecrübesini fiyatlandırmasına göre değişiklikler gösterir. Güncel fiyatlarımız hakkında  bilgi almak için 0.541.250 32 34 no'lu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

bottom of page