top of page

MEME KÜÇÜLTME

Meme küçültme, büyük memeleri olan bir kadının sırt ve boyun ağrısı, giyinme, spor yapma, vs konularında rastladığı sorunları ortadan kaldıran cerrahi bir çözümdür. Büyük memelerin hacmini ve ağırlığını azaltan bir ameliyattır. Bu ameliyat sırasında fazlalık olan meme dokusu, onunla birlikte olan yağ dokusu ve yine fazlalık olan deri çıkarılır. Büyük göğüsler aynı zamanda sarkık göğüslerdir, meme küçültme ameliyatı sırasında hem du durum düzeltilir, hem de areola (meme ucundaki koyu renkli kısım) genişliği azaltılır. Meme estetiği konusunda, meme büyütme ve meme dikleştirmeden sonra 3. sıklıkta yapılan ameliyattır. 

Meme küçültme yöntemleri

Aslında onlarca meme küçültme operasyonu tekniği bulunmaktadır. Bu tekniklerin çoğu birbirine benzemekte ve birbirlerinden küçük farklarla ayrılmaktadır ama amaç hepsinde de meme hacmini ve sütyen cup'ını küçültmektir. Ameliyat sırasında areola büyüklüğü de azaltılır ve meme dikleştirilmiş de olur. 

Meme küçültme ameliyatı öncesi neler yapılmalı ?

 • Göğüs küçültme ameliyatının en güvenli ve en iyi şartlarda gerçekleşmesi için ameliyat tarihinin 15 gün öncesinden itibaren başta Aspirin® olmak üzere kan sulandırıcılar, antiinflamatuar ilaçlar, Omega-3 kapsülleri, bitki çayları ve yeşil çay içilmemesi gerekir. Kahve ve siyah çay içilebilir. 

 • 35 yaşından daha ileri yaştaki kadınlara, ameliyattan birkaç gün önce mammografi ve meme ultrasonu çektirilir. Bu, meme içinde henüz ele gelmeyen küçük, ancak ileri tetkik gerektiren bir kitlenin olmadığından emin olmak için yapılır.

 • Sigara (elektronik sigara dahil) ameliyattan en az 2 ay önce kesinlikle bırakılmalı ve ameliyattan sonra 1 ay daha içilmemelidir. (Bu konuda estetik cerrahi ve sigara başlıklı blog yazımı okumanızı öneririm). 

 • Doğum kontrol hapı kullanıyorsanız komplikasyon riskini azaltmak için ameliyattan 1,5 - 2 ay öncesinden bırakmanız istenir. 

 • Eğer fazla kilolarınız varsa göğüs küçültme ameliyatından önce ''beden kitle indeksi'nizin 25 civarında olması hem estetik sonuç, hem de olası komplikasyonları azaltmak açısından çok faydalı olacaktır. Beden kitle indeksi 27'nin üzerinde olan kadınların meme küçültme ameliyatından önce mutlaka kilo vermelerini öneriyoruz. 

 

 Tüm bu tedbirler ameliyatın, kabul görmüş uluslararası yüksek güvenlik standartlarında yapılmasını sağlar. 

Göğüs küçültme ameliyatı nasıl yapılır ?

Göğüs küçültme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleşir, yaklaşık 4 - 5 saat sürer ve 1 gece hastanede yatmayı gerektirir. Ameliyattan 48 saat sonra ilk pansuman yapılır ve drenler çekilir. 2 - 3 gün sonra pansuman tekrarlanır, bu kez su geçirmez bantlar konur ve hasta ameliyattan sonra 5. ya da 6. gün duş alabilir. Kullanılan teknik her platik cerraha göre değişebilmesine rağmen, kalan izlerin yeri ve uzunluğu tekniklerin hepsinde birbiriyle benzerdir. 

Anestezist hastayı ameliyat sabahı ya da daha önceki gün görmüştür. Ameliyattan önceki gün gerekli kan tahlilleri yapılır. 

Ameliyatın meme üzerindeki planlama çizimleri, ameliyatı yapacak plastik cerrah tarafından ameliyat sabahı hasta odasında yapılır ve sonrasında hasta ameliyathaneye indirilir. 

Meme küçültme ameliyatı sonrasında kalan izler

Göğüs küçültme ameliyatı olmak isteyen kadınların ameliyat sonrasında kalacak izler konusunda iyi bilgilenmeleri şarttır. Çünkü bu izler zamanla daha az görünür hale gelse de tamamen kaybolmaz ve hayat boyunca kalır. 

Meme küçültme ameliyatı sonrası kalan izler genellikle areola çevresinde yuvarlak, areola çevresinden meme alt çizgisine kadar uzanan dikey şekilde ve meme alt çizgisinin içinde kalacak şekilde yataydır. Bu izleri, şekli benzediği için ''ters T'' ya da ''gemi çapası'' olarak hastalarımıza tarif ediyoruz. Meme alt çizgisi içinde kalan yatay izin uzunluğu ameliyat öncesindeki memenin büyüklüğüne ve sarkıklığına bağlıdır. Meme ne kadar büyük ve sarkıksa ameliyat sonundaki iz de o kadar uzundur. 

Meme küçültme ters T şeklinde yara izi-Dr Cem Zeybek

 Meme küçültme ameliyatı sonrası kalan ''Ters T'' şeklindeki yara izi

Yara izleri, meme küçültme ameliyatından sonra yaklaşık 3 ay boyunca kırmızı - pembe renkli kalır. Bu tamamen normal bir durum olup, endişelenmeyi gerektirmez. 3. aydan sonra yara izlerinin belirginliği yavaş yavaş azalır, beyazlaşır ve ameliyattan 1 yıl sonra artık hayat boyu taşıyacağanız şekle gelir.

Meme küçültme ameliyatından sonra iyileşme sürecinin tamamlanması

İyileşme süreci toplamda yaklaşık 4 haftayı alır. 

 • İlk duş 5. veya 6. günlerde su geçirmez bantlarla alınabilir.

 • İlk haftadan itibaren dışarıda hergün düzenli yürüyüş yapılabilir. 

 • 15 gün boyunca dikişlere zarar vermemek ve ağrıya sebep olmamak için geniş kol hareketleri yapılmaması istenir. 

 • 15 gün kadar araba kullanılmaması uygundur.

 • 1 ay boyunca ağır eşya kaldırılmaması tavsiye edilir.

 • 1 ay sonra istenirse yüzükoyun uyunabilir.

Meme küçültme ameliyatından sonra 2 ay boyunca gece-gündüz cerrahi sütyen takılır.

bottom of page