top of page

Botoks (Botox)

Botoks nedir ?

Botoks, ya da orijinal adıyla Botox® yüzdeki kırışıklıkları ortalama 4 ay süreyle yok eden bir botulismus toksini markasıdır. Dünyada ve Türkiye'de en çok yapılan ameliyatsız estetik uygulamalarından birisidir. Hem kadın hem de erkeklere yapılabilir.

Konuşma sırasındaki mimikler nedeniyle yüz kaslarınız tekrarlayan şekilde kasılır ve gevşer. Gözleri kısmak, kaşları çatmak, vs gibi tekrarlayan hareketlere güneş, sigara kullanımı, kronik uykusuzluk gibi dış faktörler de eklenince göz çevresi kırışıklıkları, alın kırışıklıkları, iki kaş arasındaki kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtileri ortaya çıkar ve bu yüzdeki kırışıklıklar kalıcı hale gelir. Yüzün üst kısımlarındaki bu bölgelere ince bir iğneyle enjekte edilen botoks, bir kaç ay boyunca bu bölgelerdeki yüz kaslarını bloke eder ve bu kasların neden olduğu yüz kırışıklıkarını yok eder.

Botox'un en yaygın uygulama bölgeleri ; kaşlarınızı kaldırınca oluşan alındaki kırışıklıklar, gözlerinizi kıstığınızda oluşan göz çevresi kırışıklıkları (kaz ayağı kırışıklıkları) ve çatık kaş nedeniyle oluşan iki kaş arası kırışıklıklarıdır.

Bunlara ek olarak daha seyrek olarak bazı estetik cerrahlar veya dermatoglar burun kenarı kırışıklıkları (Bunny Lines Botox), çene botoksu ve boyun kırışıklıkları botoksu da yapmaktadır. Ancak bu bölgeler uygulama aşısından daha tartışmalıdır.

 

  Bu uygulamaların yanı sıra çevrenizde ''terleme botoksu'' olarak duymuş olabileceğiniz gibi Botoks, ameliyatsız estetik uygulamalarının yanı sıra  koltuk altı, eller veya ayaklardaki aşırı terlemeyi önlemek için de yapılabilir. Aşırı terlemeyi önlemede çok etkili olan ''Terleme botoksu''na aşağıda daha ayrıntılı değineceğiz.

Botoks nasıl yapılır ?

Botox® enjeksiyonundan önce herhangi bir ön hazırlık gerekmez. Ancak 1 hafta öncesinden itibaren Aspirin® başta olmak üzere herhangi bir kan sulandırıcı ilaç alınmaması gerekir. Doktorunuz size botoks yapılmasına engel olan bir durum olup olmadığını öğrenmek için öncesinde bazı sorular soracaktır.  Botox randevusuna eğer mümkünse makyajsız gelinmesi önerilir. Eğer bu mümkün değilse Botox uygulamasından hemen önce makyaj temizleyici ile makyaj temizlenir.

Botoks iğnesi çok ince olduğundan Botox enjeksiyonu ağrılı değildir, ancak ağrıya aşırı duyarlı kişiler için Botox enjeksiyonundan yaklaşık 30 dakika önce lokal anestezi etkisi olan Emla® krem sürülebilir.

Botoks enjeksiyonu yaklaşık 10 - 15 dakika sürer ve uygulamadan hemen sonra işe ve diğer günlük aktivitelere dönülebilir. 

Botoks sonrası

Botoks sonrasında : 

 • 2 - 3 saat boyunca aklınıza geldikçe kaşlarınızı kaldırmak, gözlerinizi kısmak, kaşlarınızı çatmak gibi mimikleri yapmanızı öneriyoruz.

 • 2 gün boyunca ayakkabı giymek, çıkarmak, vs için eğilmemek gerekir. Eğilme hareketleri, enjekte edilen Botox'un doku içinde yer değiştirmesiyle kaşlarda asimetri yaratabilir.

 • 2 - 3 gün boyunca botox enjeksiyonu yapılan bölgelere bastırmamak gerekmektedir. Bu nedenle, bu süre boyunca makyaj yaparken, makyaj temizlerken ve yüz yıkarken dikkat edilmelidir.

 • Yine 2 gün boyunca çok sıcak duş almak ve sıcak fön yapmaktan kaçınılmalıdır. Bu süre içinde duş ılık ve fön soğuk olmalıdır.

 • Botoks enjeksiyonunu takiben 48 saat içinde spor yapılması önerilmez.

Botox'un etkisi yaklaşık 3 - 4 gün sonra başlar, tam olarak 2 hafta içinde oturur. İlk hafta içinde kaşlarda veya diğer botox enjeksiyonu bölgelerinde hafif asimetriler olması normaldir. 2 hafta içinde etkisi tam olarak oturan Botox, yüze genç ve dinlenmiş ifade kazandırır. Bu etki 4 - 6 ay arasında sürer. Bu süre sonunda etkinin devam etmesi için Botox enjeksiyonunun tekrarlanması gerekir. Yılda 1 ya da 2 kez uygulamanın tekrarlanması yüz gençleştirme etkisi için yeterlidir. 

Alınan tüm önlemlere rağmen Botox enjeksiyonu yapılan bölgelerde morluklar oluşabilir. Bu morluklar bir kaç gün içinde kendiliğinden geçer. Ancak bu süre içinde, oluşan morlukların 50+ faktör güneş koruyucu krem ile korunması şarttır. 

 

Botox; göz kapağı ameliyatı, yüz dolguları yüz ve boyun germe ameliyatı gibi diğer yüz gençleştirme girişimleriyle kombine olarak uygulanabilir.  

Erkeklerde Botoks

Erkeklerde Botox yaygın olarak yapılan bir uygulamadır. Kadınlara oranla tek fark, erkeklerde yüz kaslarının daha güçlü olması nedeniyle Botoksun ideal etki etmesi için her 4 ayda bir düzenli olarak yapılması gerekliliğidir. Ancak bu ideal süre aralığıyla yapılan Botox arzu edilen etkiyi gösterebilir. Şunu da unutmamak gerekir ki, erkeklerde her yüz kırışıklığını gidermeyip bir kısmını bırakmak daha erkeksi bir görünüm için uygun olabilir. Bu konuyu doktorunuzla ayrıntılı konuşmanız önerilir.

Botoks kimlere yapılmaz ?

Botoks;

 • Hamilelik

 • Emzirme

 • Nörolojik hastalıklar

 • İmmün sistem (bağışıklık sistemi) hastalıkları

 • Kan sulandırıcı ilaç kullanımı

 • Enjeksiyon bölgelerinde enfeksiyon (sivilce, vs.)

 • Aminozid grubu antibiyotik kullanımı 

 

durumlarında yapılmaz.

Terleme Botoksu

Her yaz gelişi aşırı terleme sorunu olan kişiler için büyük stres oluşturmakta. Zira bu kişiler için sıcak havaların gelişi kıyafetlerinin koltuk altlarında sürekli ıslak ter lekesi, el sıkışırken nemli ellerin karşıdaki kişi için itici olması ya da kötü vücut kokuları demek. Terleme botoksu ise aşırı terleme çözümü olarak ortaya çıkıyor. Bize terlemeye karşı botoks yaptırmaya gelen kişilerin hepsi daha önce deodorant, roll on gibi çözümleri denemiş ama çözüm alamamış kişiler. Terleme botoksu; koltuk altı aşırı terleme, ellerde ve ayaklarda aşırı terleme sorunları için etkisi yaklaşık 6 - 9 ay süren memnuniyet verici bir çözüm. 

Tıbbi deyimiyle hiperhidroz ya da hiperhidrozis adı verilen bu aşırı terleme durumu ter bezlerinin çalışmasında henüz tam olarak nedeni açıklanamamış bir anormallik olarak kabul edilmektedir. Bir sağlık sorunu olarak kabul edilmeyen bu durum sadece ilgili kişi üzerinde toplum içinde rahatsızlık oluşturmaktadır.

 

Koltuk altı aşırı terleme ya da ellerde ve ayaklarda aşırı terleme için Botox uygulamasını henüz yaz gelmeden bahar aylarında öneriyoruz. Uygulama herhangi bir ön hazırlık gerektirmemekte ve 30 - 45 dakika sürmektedir. Etki süresi uzun bir yaz sezonunu rahat geçirmeniz için yeterlidir.

 

    

Botox fiyatları

Botoks fiyatları; uygulama yapılan bölge sayısı, Botox yapılan klinik, hastane ve uygulamayı yapan doktora göre farklılıklar göstermektedir. Botox enjeksiyonu fiyatlarımızı öğrenmek için sekreterliğimize başvurabilirsiniz.

bottom of page