top of page

JİNEKOMASTİ NEDİR ? NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Jinekomasti, erkeklerde meme dokusunun büyümesidir. Genellikle çift taraflıdır, iyi huyludur. Ender olarak tek taraflı da olabilir. Çoğunlukla herhangi bir nedene bağlanamaz. Erkeklerde sanıldığından daha sık görülen bir durumdur. 

Jinekomasti'de büyüyen ve belirginleşen meme dokusu, erkeklerde de görülebilen meme kanseri riskini büyütmez. 

Aslında jinekomasti, hayatın belirli dönemlerinde doğal olarak görülebilir. Bunlar: 

  • ​Doğumdan sonra bebeklerde: Yeni doğan erkek bebeklerin % 60 ila 90'ında geçici jinekomasti görülebilir. Bu, hamilelik sırasında anne tarafından salgılanan östrojen hormonunun anne karnında göbek bağı yoluyla bebeğe geçmesinden kaynaklanır. Erkek bebeklerdeki bu jinekomasti, doğumdan sonra anneden geçen östrojen hormonu göbek bağı kesildiği için zamanla azalır ve durum normale döner. 

  • Ergenlik çağında: Ergenlik çağındaki erkek çocukların % 50 - 70'i jinekomasti sorunuyla karşı karşıya kalabilir. Bu durumun en yüksek olduğu yaşlar 13 - 14 civarıdır. Ergenlik çağındaki hormonal değişimler bu durumun sebebidir. Bu yaşlardaki jinekomasti genellikle 6 ay - 2 yıl arasında geriler. Ancak yaklaşık olarak %10'u 17 yaşından sonra kalabilir. 

  • Yaşlı erkeklerde: 60 yaşından sonra erkeklerde jinekomasti doğal olarak görülmeye başlayabilir. Bu yaşlarda testosteron hormonunun azalması bu durumun ana sebebidir. 

Bu yukarıda saydığımız durumlar dışındaki bir çok sebep de, erkek vücudundaki östrojen ve androjen hormaonları arasındaki dengeyi bozarak jinekomastiye sebep olur. Bunlar bazı ilaçların kullanımı, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarındaki bozukluklar, tiroid bezi fonksiyon bozuklukları ve ender olarak bazı tümörler (testis, akciğer, karaciğer, hipofiz ve böbrek üstü bezleri) sayılabilir. Ancak şunu önemle vurgulayalım ki, jinekomastilerin yaklaşık % 75'inde herhangi bir neden bulunamaz. 

Şunu da belirtelim ki, ortaya çıkışı 1 yılı aşmış jinekomastilerin ameliyatsız gerileme ihtimali de düşüktür. 

Jinekomasti belirtileri

Jinekomasti, tek ya da 2 memede dokunmada hassasiyet ve ağrının da eşlik edebileceği büyüme ile kendini gösterir. Ancak gerçek jinekomasti ile ''yalancı jinekomasti'' (adipomasti) dediğimiz ve genellikle kilo fazlalığında görülen memelerde yağ birikmesi birbirinden ayırt edilmelidir. ''Yalancı jinekomasti''de dokunmada ağrı yoktur ve elle muayenede memeler gayet yumuşaktır. Oysa gerçek jinekomastide meme ucunun altında daha sert ve elastik bir kitle ele gelir. 

Jinekomasti ameliyatı kararı almadan önce neler yapılmalı ?

Jinekomasti şikayeti ile gelen hastalarda ameliyat kararı almadan önce bu durumun nedeni bulunmaya çalışılmalıdır. Zira nedeni bulunmadan ameliyat edilen jinekomastiler, ana neden ortadan kaldırılmadığı için ameliyattan bir süre sonra tekrarlayabilir ya da bu duruma sebebiyet veren önemli bir hastalık atlanmış olabilir. 

Nedenin bulunabilmesi için: Hasta önce muayene edilir ve bazı kan tahlilleri istenir. Hastaya herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığı (besin destekleyiciler ve bitkisel ilaçlar da dahil) ve eşlik eden başka bir şikayetinin olup olmadığı sorulur. Vücut geliştiren bazı kişilerin kullandığı ''anabolizan steroidler''in de jinekomastiye sebep olabileceği unutulmamalıdır. Bazı hastalarımızda endokrinoloji konsültasyonu da istemekteyiz. 

Her ne kadar ender rastlansa da erkeklerde de meme kanseri görülebildiği için her 2 memenin ultrasonu ve bazen de mammografisi istenir. 

Eğer bu yaptığımız tüm muayene, tahlil ve incelemelerde herhangi bir neden bulunamıyorsa, hastaya jinekomasti ameliyatı önerilir. Ancak şunu da hatırlatalım ki ergenlik çağındaki ve 60 - 65 yaşın üzerindeki erkeklerde doğal olarak görülebilen jinekomastilerin çoğunluğu kendiliğinden gerileyebileceği için birkaç ay izlenmeli ve hemen ameliyat edilmemelidir. 

Kilo fazlalığı olan kişilerde kilo vermek, yalancı jinekomastinin azalmasını, hatta ortadan kalmasını sağlayabilir.   

Jinekomasti ameliyatı 

Ameliyat stratejisi belirlerken jinekomastinin derecesi, ameliyat tekniği seçiminde en önemli faktördür. Zira jinekomasti hafif kabarıklıktan çok büyük ve sarkıklığa kadar giden farklı derecelerde görülebilir. Her durumda kullanılacak ameliyat tekniği ve stratejisi farklı olabilir. Ayrıca gerçek jinekomasti ile adipomasti (yalancı jinekomasti) ayrımının da ameliyattan önce muayene ve ultrasonla yapılabilmiş olması da önemlidir. 

Yalancı jinekomastilerin büyük çoğunluğu sadece liposuction yöntemi ile ameliyat edilebilir ve sadece liposuction kanülünün girebileceği kadar küçük bir kesi yapıldığından yara izleri hemen hemen hiç görünmez. Gerçek jinekomasti ameliyatları da daima liposuction ile başlar, bazen sorun tamamen bu yöntemle çözümlenebilir. Ancak eğer meme ucunun altındaki sert-elastik meme dokusu liposuction ile yok edilemiyorsa meme ucunun alt yarısından yapılacak bir kesi ile bu sert meme dokusu cerrahi olarak çıkarılır. Bu durumda kesi izi sadece meme ucunun alt yarısındadır ve yine çok az belli olur.  

 

Daha ileri aşamadaki jinekomastiler ise daha kapsamlı ameliyatlar gerektirebilir. Çok büyümüş ve sarkmış memelerde hem meme dokusu hem de fazlalık derinin çıkarılması gerektiğinden daha uzun ve görünür yara izleri kalacaktır.

 

Eğer meme dokusu cerrahi olarak çıkarıldıysa mutlaka patolojiye yollanır. 

Ameliyattan 15 gün öncesinden itibaren kan sulandırıcı ilaçlar alınmamalıdır ( Aspirin, anti-inflamatuar ilaçlar, Omega-3 kapsülleri, vb). Ameliyattan 1 - 2  gün önce de kan tahlilleri istenir. (Bu aşamada istenen kan tahlilleri ameliyat emniyetine yöneliktir ve jinekomastinin nedenlerini saptamak için yapılan kan tahlillerinden farklıdır). Hasta anestezist tarafından da görülür. 

Jinekomasti ameliyatı genel anestezi altında gerçekleşir ve uygulanan cerrahi tekniğe bağlı olarak 1,5 - 3 saat arasında sürebilir. Eğer sorun sadece liposuction ile çözülebildiyse dren konmaz. Ancak meme ucunun alt kısmından kesi yapılarak liposuction ile alınamayan sert meme dokusu cerrahi olarak çıkarılmak zorunda kalındıysa hasta genel anesteziden her bir tarafa konmuş 1 tane dren ile uyanır. Bu drenler içeride kan ve diğer sıvıların birikmemesi yani hematom oluşmaması için konmuştur. Ameliyat tekniği ne olursa olsun, hasta genel anesteziden jinekomasti korsesi ya da diğer adıyla jinekomasti atleti giydirilmiş olarak uyanır. Jinekomasti korsesinin ne amaçla giydirildiğinden daha aşağıda detaylı olarak bahsedeceğiz. 

Jinekomasti ameliyatından sonra 1 gece hastanede yatılır. Drenler 2 - 4 gün sonra çekilir. Jinekomasti ameliyatının sonucu ameliyattan hemen sonra görülmeye başlar. Ancak kesin sonucun ortaya çıkması 2 - 3 ayı bulur. Bu, ödemin tamamen kaybolması ve ve altı boşaltılan derinin kendini toparlaması için gerekli süredir. 

Jinekomasti korsesi neye yarar ?

Jinekomasti korsesi ameliyat sonrasında tercihen hasta genel anesteziden uyanmadan giydirilir. Elastik bir kumaştan yapılmıştır. Fermuar ya da kopça yardımıyla önden kapanır. Amacı ameliyat bölgesinde kontrollü baskı uygulayarak erken dönemde kanama ve hematomu önlemek, ödemi azaltmak, daha sonraki dönemde de ameliyat bölgesinde ''seroma'' dediğimiz sıvı birikmesini engellemek ve ltı boşaltılan derinin yeni vücut hatlarına uyumunu kolaylaştırmaktır. Korse, ameliyattan sonra gece - gündüz 1 ay boyunca giyilmelidir. Günlük olarak sadece duş almak, vs süresince çıkarılabilir. Plastik cerrahın tercihine bağlı olarak fermuar ya da kopçası olmayan jinekomasti atleti ya da sıkılığı ayarlanabilir elastik göğüs bandı da aynı amaçla kullanılabilir. 

Jinekomasti ameliyatı fiyatları 2023

Her plastik cerrah, hasta için öngörülen jinekomasti ameliyatı tekniğinin süresi, ameliyatın yapıldığı hastane, kendi bilgi ve tecrübesine biçtiği değer ile ameliyat fiyatını belirler. 

bottom of page