top of page

FUE tekniği ile saç ekimi

2000'li yılların başında uygulanmaya başlanan FUE tekniği ile saç ekimi, geçen yıllar içinde dünyanın her yerinde yaygınlaşarak modern saç ekiminin en gözde tekniği haline gelmiştir.

FUE, ingilizce Follicular Unit Extraction'ın kısaltılmışıdır ve verici alandaki greftlerin teker çıkarıldığı tekniği tanımlar.

Eğer saçlar çok kısa kesilip, bir büyüteçle normal saçlı deriye yakından bakılacak olursa, saçların tek tek çıkmadığı, 1, 2 ya da 3 saç telinin birlikte bulunduğu gruplar şeklinde çıktığı görülür. İşte bu her birinin üzerinde 1, 2 ya da 3 saç kökünün olduğu gruplara üzerindeki saç kökü sayısı ne olursa olsun greft ya da foliküler ünite diyoruz.

FUE tekniği ile saç ekiminin 1. aşamasında bu greftler çok ince (0,7 - 0,8) mm çapta, punch adını verdiğimiz yuvarlak bisturi yardımıyla çıkarılır. Punch'ların elle kullanılan modelleri olsa da genellikle hızlı dönen bir motora bağlı olanları kullanılır. FUE tekniğinde saç grefti verici alan başın arka kısmında, bie kulaktan diğerine kadar uzanır. Yüksekliği saçlı bölgeye göre değişir. Verici bölgeden saç greftleri alınırken punch ile her seferinde 1 greft hedeflenir. Punch, greftin çok yakınından yaklaşık 0,8 mm'lik çok küçük ve yuvarlak bir kesi yaparak saç foliküllerine zarar vermeden greftin çıkarılmasına olanak verir. Ne kadar greft konulması düşünülüyorsa, bu işlem o kadar tekrarlanır. Bu işlemin tecrübeli ellerde ve bilgili kişiler tarafından yapılması, saç köklerine zarar vermeden greftlerin çıkarılması için şarttır. Bu aşamada punch'ın doğru bir açıyla girilmesi greft kaybını önler. Greftlerin alımı tamamlandıktan sonra başın arka kısmında, alınan saç grefti sayısı kadar çok küçük delikler kalır, ancak bunlar, bir kaç günde iyileştikten sonra görülmesi çok zor izler haline dönüşür, hatta 3 - 4 mm uzunluktaki saçların arasından hiç görünmez. 

 

Saç ekiminin 2. aşamasında; çıkarılmış olan greftler 1, 2 ya da 3 saç kökü içermelerine göre gruplara ayrılır, bu gruplandırma saç ekiminin çok doğal görünümlü olabilmesi yönünden çok önemlidir, zira saç greftleri rastgele ekilmezler. Hangi tür greftin nereye yerleştirileceği ameliyat öncesi plana göre bilindiğinden greftleri ekmeden önce gruplandırmak başarılı ve doğal görünümlü saç ekimi için şarttır. Saç ekiminin bu aşamasında greftlerin içine yerleştirileceği kanallar açılır. Kanal, saç greftlerinin içlerine yerleştirileceği  çok küçük yarıklardır. Hiç bir iz bırakmazlar.

Kanalların açılma safhası, saç ekiminin en önemli bölümüdür zira saçların sıklığı, çıkış açısı ve yönü bu safhada belirlenir. Bilgi ve tecrübenin gerektiren bir safhadır. Yeni bilimsel yayınlar gösteriyor ki, saç ekimi sırasında saç PRP uygulaması uyuyan saç köklerini canlandırarak yeni saçların çıkmasına katkıda bulunup, saç sıklığını arttırmaktadır.

 

Saç ekiminin 3. aşamasında; hazırlanan saç greftleri açılan kanallara yerleştirilir ve saç ekimi işlemi sonlandırılmış olur. 

 

Operasyon  bittikten sonra greft verici alan kapalı kalacak şekilde sarılır, saç ekimi yapılan alan açıkta bırakılır, gereken ilaçlar yanına verilip hasta evine gönderilir.    

1, 2 , 3 foliküllü saç grefti grupları.jpg

1, 2 ya da 3 foliküllü saç grefti grupları

Saç ekimi sonrası süreç

Saç ekimi sonrası ağrılı bir süreç değildir. Cerrahi işlemden hemen sonra basit ağrı kesiciler ve ödem önleyici bir ilaçla hasta evine dönebilir. Saç ekiminden 24 - 48 saat sonra ilk yıkama yapılır. Bu yıkama esnasında saç ektiren kişinin ilk 2 - 3 hafta boyunca greftlenen bölgeyi nasıl yıkaması gerektiği detaylı şekilde anlatılır. 

Biz saç ekimi sonrası 21. günden itibaren günde 2 kez erkeklerde % 5'lik, kadınlarda ise % 2'lik Minoxidil saç spreyi kullanılmasını öneriyoruz. Bazı cerrahlar Minoxidil kullanımına daha erken başlamayı tercih etmektedir. Bunun dışında sadece erkeklerde günde 1mg Finasteride kullanımını da önermekteyiz. Finasteride'in bazı hastalarda libido azaltması gibi yan etkileri bulunmakla birlikte, bu yan etkileri doz ayarlamasıyla önleyebilmekte ya da minimal düzeye indirebilmekteyiz. 

Saç ekimi sonrası 8. - 10. günlerden itibaren ekilen saç greftleri dökülmeye başlar. Bu normal bir durumdur ve endişe edilmemelidir. Saç kükleri ile birlikte greftlerin dökülmesi yaklaşık 1 ay kadar sürer. Daha sonra, yaklaşık 3 - 4 ay boyunca kayda değer bir değişiklik olmaz. Eğer saç ekimi sonrası Minoxidil kullanıldı ise saçlar 3 - 4 ay içinde çıkmaya başlamakta, kullanılmadı ise yaklaşık 5 - 6 ay sonra saçlar çıkmaya başlamaktadır. Saç çıkması uzun süren bir süreçtir ve saç ekimi sonrası kesin sonuç 12 ay sonra alınmaktadır. 

FUE tekniği ile saç ekiminin avantajları

FUE tekniği ile saç ekiminin en büyük avantajı, saç greftlerini veren bölgede iz kalmamasıdır. Ayrıca saç ekimi sonrası iyileşme süreci hızlı ve sorunsuzdur. Cerrahi bölgelerde herhangi bir dikiş kullanılmadığı için dikiş alma gibi bir külfeti de yoktur. Saçlar çok kısa kesilmiş olsa dahi (3 mm kadar) greft verici bölgede yara izi görünmez. 

Saç ekimi fiyatı 

Saç ekimi fiyatı, saç ekimini yapan doktor, ameliyatın yapıldığı hastane, tüm ekibin kendi bilgi, beceri ve tecrübesine biçtiği değere göre farklılıklar gösterir. Saç ekimi fiyatımız hakkında bilgi almak için 0.541.250 32 34 numaralı telefonumuza başvurabilirsiniz. 

bottom of page