top of page
Ara
  • Op.Dr. Cem Zeybek

Estetik cerrahi ve sigara


Estetik cerrahi ameliyatlarından önce neden sigara bırakılmalı ?
Sigara ve estetik cerrahi - Op.Dr. Cem ZEYBEK

Eğer bir estetik cerrahi ameliyatı geçirecekseniz muayene sırasında plastik cerrahınız size sigara içip içmediğinizi sormuş olmalı. Peki bu soruyu hastalarımıza neden soruyoruz ?


Yapılan bilimsel araştırmalar, bir cerrahi müdahaleden birkaç hafta öncesi ile birkaç hafta sonrasında kalan süre içinde sigara ya da diğer tütün maddeleri tüketiminin, ameliyat sonrasında ciddi komplikasyonlara yol açtığını gösteriyor.


Sigara dumanında 4000 civarında toksik madde mevcut olup bunların başlıcaları nikotin, karbon monoksit, siyanhidrik asit ve azot monoksittir. Bu toksik maddeler dokuların oksijenlenmesini ve kanın akışkanlığını azaltmakta ve bölgesel inflamasyonu (iltihabı) arttırmaktadır. Ayrıca genel anestezi sırasında ve sonrasında solunum sistemi ile ilgili komplikasyonlar da belirgin şekilde artmaktadır. Araştırmalar, sigaranın ameliyattan 2 ay önce bırakılmasının solunum sistemine bağlı komplikasyonları %50 oranında azalttığını gösteriyor.


Orta ve uzun vadede sigara dumanındaki toksik maddeler damarları tıkayarak kalp ve damar hastalıklarına yol açmakta, ameliyat sonrasında yara iyileşmesi gecikmesine sebep olmakta ve enfeksiyon olasılığını da arttırmaktadır. Ayrıca derinin ve deri altı yumuşak dokularının sıyrılıp kaldırıldığı ameliyatlarda (yüz-boyun germe, karın germe, meme dikleştirme, meme küçültme gibi), ''deri nekrozu'' dediğimiz bölgesel deri ölümüne (deri ve deri altı dokuların geri dönüşü olmayacak şekilde kaybı) sebep olmaktadır. Deri nekrozunun sebep olduğu doku kaybının tedavisi nekroz alanının genişliğine bağlı olmak üzere haftalar hatta aylar sürebildiği gibi o bölgede tamiri tam olarak mümkün olmayan ciddi estetik bozukluklara da sebep olmaktadır.


Ameliyattan önce yapılması gerekenler

Mümkünse tüm estetik ve plastik cerrahi ameliyatlarından ama özellikle yüz-boyun germe, karın germe, meme dikleştirme, meme küçültme, bacak içi ve kol içi germe ameliyatlarından 2 ay önce sigara ve diğer tütün ürünleri ile elektronik sigara tamamen bırakılmalı ve bu ameliyatlardan 1 ay sonrasına kadar kesinlikle kullanılmamalıdır.


Saç ekimi ameliyatlarından ise 1 hafta öncesinden itibaren sigarayı bırakıp saç ekiminden 15 gün sonrasına kadar sigara içmemenin de greftlerin daha iyi kanlanmaları sebebiyle saçların daha sık çıkacağını da unutmamak gerekiyor.


Estetik - plastik cerrahi ameliyatı geçirecek hastalara bir diğer önemli tavsiye de eğer sigara içiyorlarsa ya da bırakmaya karar verip ameliyat tarihine kadar bırakamadılarsa, doktorun ameliyatı yapmayı reddeceği ya da erteleyeceği kaygısıyla sigara içtiklerini doktorlarından gizlememeleri.

264 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page